• Atelierul de jurnalism etic și storytelling queer este organizat de Festivalul Internațional de film „Queer Voices”
• Participanții vor învăța tehnici de abordare sensibilă a subiectelor queer și vor beneficia de mentorat pentru a crea conținut media online
• Participarea este gratuită, dar candidații sunt responsabili pentru cheltuielile de transport și cazare, dacă este necesar
Festivalul Internațional de film „Queer Voices” lansează atelierul de jurnalism etic și storytelling queer. Jurnaliștii, studenții, bloggerii și creatorii de conținut, care doresc să exploreze modul în care comunitatea LGBTQ+ din spațiul est-european este reprezentată în media, sunt încurajați să se înscrie.
Atelierul se va desfășura pe 30 aprilie și 1 mai. Sub îndrumarea Andreei Pietroșel, jurnalistă din România, participanții vor învăța tehnici de abordare sensibilă a subiectelor queer. De asemenea, aceștia vor beneficia de mentorat pentru a documenta și pentru a publica materiale media pe platforme online, cu ajutorul instrumentelor de storytelling.
Totodată, va avea loc o masă rotundă cu tema „Mediatizarea subiectelor LGBTQI+ – între discriminare și comercializare”, care va ajuta participanții să exploreze complexitatea acestui subiect, împreună cu persoane cu expertiză în domeniul jurnalismului.
Pentru studenți, participarea este recunoscută ca stagiu de practică, cu eliberarea unui act confirmativ de către Asociația Obștească „Moldox”.
Participarea și înscrierea sunt gratuite. Pentru a participa, trebuie să cunoști limba română și să completezi acest formular pentru înregistrare. Termenul-limită pentru aplicare este 16 aprilie. Candidații eligibili vor fi invitați ulterior la un apel în format online.
Organizatorii vor asigura prânzul și pauzele de cafea. Fiecare participant va fi responsabil pentru cheltuielile de transport și cazare, în cazul în care este necesar.
Dacă dorești să fii mereu la curent cu cele mai noi oportunități #diez, ești mereu binevenit(ă) și pe canalul nostru de Telegram.
Preluat de la: diez.md

