492481540_694477663152618_2520377247905140283_n.jpg

# Tinerii din comunitățile minoritare sunt invitați la Civic Lab for Youth pentru a învăța să dezvolte campanii de informare și sensibilizare.

# Programul se concentrează pe dezvoltarea competențelor în promovarea drepturilor omului și participării civice în comunitățile lor.

# Participanții vor putea lucra în echipe după finalizarea programului pentru a dezvolta și implementa campanii de informare și sensibilizare în comunitățile lor.

Tinerii din comunitățile etnice, religioase și lingvistice minoritare de pe ambele maluri ale Nistrului sunt invitați la Civic Lab for Youth. Programul este destinat peroanelor care au între 18 și 30 de ani, vor să învețe mai multe despre drepturile omului, participarea civică, leadership și educație media.

Civic Lab for Youth este un program pe termen lung de consolidare a capacităților în domeniul drepturilor minorităților și participării civice. Are drept obiectiv dezvoltarea competențelor a 25 de tineri în promovarea drepturilor omului, egalității și participării civice în comunitățile lor.

Activitățile proiectului se vor desfășura în perioada iulie – decembrie 2026. Participanții vor lua parte la cinci sesiuni interactive de instruire, desfășurate o dată sau de două ori pe săptămână (orientativ între 10:00-15:00).

Prima sesiune este planificată pentru sfârșitul lunii iulie – începutul lunii august. Temele abordate vor include: drepturile omului, participarea civică, egalitatea și diversitatea, educația media, comunicarea sensibilă la conflict, leadershipul și dezvoltarea campaniilor comunitare.

Sesiunile de instruire vor avea loc fizic, la Centrul Comunitar din Comrat, iar sesiunile de mentorat și lucru în echipă se vor desfășura atât offline, cât și online.

De asemenea, participanții vor efectua două vizite de studiu și vor beneficia de mentorat, întâlniri, discuții și alte activități practice. După finalizarea programului de instruire, aceștia vor lucra în echipe pentru a dezvolta și pentru a implementa campanii de informare și sensibilizare în comunitățile lor. Campaniile vor viza subiecte precum drepturile minorităților, egalitatea și participarea incluzivă.

Limba principală de lucru a proiectului va fi limba rusă. Cheltuielile pentru transport vor fi acoperite de către organizatori.

Completează acest formular dacă îți dorești să participi. Termenul-limită pentru înscriere este 15 iulie.

Dacă dorești să fii mereu la curent cu cele mai noi oportunități #diez, ești mereu binevenit(ă) și pe canalul nostru de Telegram.

Preluat de la: diez.md