Aproape 700 de voluntari s-au reunit în Parcul „Moldova” din orașul Ialoveni pentru a participa la cea de-a doua ediție a acțiunii de plantare „Pădurea Prieteniei”, organizat de Asociația Hai Moldova, cu sprijinul partenerilor Kaufland Moldova, maib, Coca-Cola HBC Moldova, Tucano Coffee Moldova și Primăria orașului Ialoveni.
În cadrul evenimentului au fost plantate patru hectare de pădure, alcătuită din 12 specii de arbori și arbuști autohtoni și adaptați condițiilor locale, printre care: stejar roșu, paltin de câmp, frasin, plop alb, carpen, pin negru, alun turcesc, sorb, castan, scumpie, cătină roșie. Scopul acțiunii este restabilirea biodiversității locale, consolidarea solului pentru prevenirea alunecărilor de teren și crearea unei zone verzi accesibile atât locuitorilor orașului Ialoveni, cât și vizitatorilor capitalei.
Proiectul de restabilire ecologică a fost elaborat împreună cu experți în silvicultură și ecologie, în conformitate cu cele mai bune practici de refacere a ecosistemelor locale. Speciile de arbori au fost plantate în grupuri ecologice, selectate în funcție de tipul de sol, condițiile de microclimat și compatibilitatea biologică, pentru a sprijini refacerea biodiversității și formarea unui ecosistem stabil și durabil.
Acest model de reconstrucție ecologică oferă o soluție sustenabilă pentru refacerea terenurilor degradate, contribuind direct la realizarea Programului Național de Împădurire și Extindere a Pădurilor.
La eveniment au fost prezenți Ambasadorul Germaniei Hubert Knirsch, primarul orașului Ialoveni Sergiu Armașu și deputata Marcela Adam care au salutat eforturile comune de reîmpădurire și implicarea mediului privat în acțiuni de responsabilitate ecologică.
„A fost curios să aud despre inițiativa Hai Moldova de a planta copaci. Sunt încântat să văd atât de mulți oameni entuziasmați aici, numărul este peste așteptările organizatorilor”, a menționat Ambasadorul Germaniei Hubert Knirsch.
Prin acest proiect, partenerii și inițiatorii proiectului din sectorul privat consolidează principiile ESG (Environmental, Social, Governance), transpunându-le în acțiuni concrete care contribuie la adaptarea la schimbările climatice și consolidarea comunitară.
Kaufland Moldova, maib, Coca-Cola HBC Moldova și Tucano Coffee Moldova sunt exemple de companii care integrează sustenabilitatea în modelul lor de afaceri, contribuind activ la protejarea mediului și la dezvoltarea comunităților locale.
„Pădurea Prieteniei este mai mult decât o acțiune de plantare – este o demonstrație de unitate între oameni, companii și instituții care cred într-un viitor verde și responsabil. Ne bucurăm că spiritul prieteniei și al colaborării prinde rădăcini la propriu”, a declarat Nadejda Cebotari, directoarea executivă a organizației Hai Moldova.
Proiectul „Pădurea Prieteniei” a ajuns la cea de-a doua ediție. Prima ediție, desfășurată în 2024 la Băcioi, a reunit peste 400 de voluntari, care au plantat 16 000 de arbori, punând bazele unei tradiții dedicate refacerii ecosistemelor locale.
Preluat de la: diez.md

