170106110520-02-golden-globes-top-moments-of-all-time-exlarge-169.jpg
Pe 3 februarie 2021 au fost anunțate nominalizările la cel de-al 78 Glob de Aur anual (Golden Globes 2021), anunțându-se câștigătorii care s-au remarcat în televiziune sau film, comunică CNN.

Mai jos puteți vedea lista integrală a nominalizărilor.

TELEVIZIUNE

Cel mai bun actor într-un serial – comedie sau muzicală

Don Cheadle – „Black Monday”
Nicholas Hoult – „The Great”
Eugene Levy – „Schitt’s Creek”
Jason Sudekis – „Ted Lasso”
Ramy Youssef – „Ramy”

 Cea mai bună actriță într-un serial – comedie sau muzicală

Lily Collins – „Emily in Paris”
Kaley Cuoco – „The Flight Attendant”
Elle Fanning – „The Great”
Jane Levy – „Zoey’s Extraordinary Playlist”
Catherine O’Hara – „Schitt’s Creek”

Cel mai bun actor într-un serial – dramă

Jason Bateman – „Ozark”
Josh O’Connor – „The Crown”
Bob Odenkirk – „Better Call Saul”
Al Pacino – „Hunters”
Matthew Rhys – „Perry Mason”

Cea mai bună actriță într-un serial – dramă

Olivia Colman – „The Crown”
Jodie Comer – „Killing Eve”
Emma Corrin – „The Crown”
Laura Linney – „Ozark”
Sarah Paulson – „Ratched”

Cea mai bună performanță a unui actor dintr-o serie limitată sau o imagine cinematografică realizată pentru televiziune

Bryan Cranston – „Your Honor”
Jeff Daniels – „The Comey Rule”
Hugh Grant – „The Undoing”
Mark Ruffalo – „I Know This Much is True”
Ethan Hawke – „The Good Lord Bird”

Cea mai bună performanță a unei actrițe dintr-o serie limitată sau o imagine cinematografică realizată pentru televiziune

Cate Blanchett – „Mrs. America”
Daisy Edgar-Jones – „Normal People”
Shira Haas – „Unorthodox”
Nicole Kidman – „The Undoing”
Anya Taylor-Joy – „The Queen’s Gambit”

Cel mai bun serial de televiziune – dramă

„The Crown”
„Lovecraft Country”

„The Mandalorian”
„Ozark”
„Ratched”

Cel mai bun serial limitat de televiziune sau filmuleț pentru televiziune

„Normal People”
„The Queen’s Gambit”
„Small Axe”
„The Undoing”
„Unorthodox”

Cea mai bună performanță a unei actrițe cu rol de susținere într-o serie, o serie limitată sau o imagine în mișcare realizată pentru televiziune

Helena Bonham Carter – „The Crown”
Julia Garner – „Ozark”
Annie Murphy – „Schitt’s Creek”
Cynthia Nixon – „Ratched”

Cea mai bună performanță a unui actor cu rol de susținere într-o serie, o serie limitată sau o imagine în mișcare realizată pentru televiziune

John Boyega – „Small Axe”
Brendan Gleeson – „The Comey Rule”
Daniel Levy – „Schitt’s Creek”
Jim Parsons – „Hollywood”
Donald Southerland – „The Undoing”

Cel mai bun serial de televiziune – muzicală sau comedie

„Emily in Paris”
„The Flight Attendant”
„Schitt’s Creek”
„The Great”
„Ted Lasso”

FILM

Cea mai bună mișcare – muzicală sau comedie

„Borat Subsequent Moviefilm”
„Hamilton”
„Music”
„Palm Springs”
„The Prom”

Cea mai bună imagine în mișcare – dramă

„The Father”
„Mank”
„Nomadland”
„Promising Young Woman”
„The Trial of the Chicago 7”

Cea mai bună imagine în mișcare – Limba străină

„Another Round”, Denmark
„La Llorona”, Guatamela/France
„The Life Ahead”, Italy
„Minari”, USA
„Two of Us”,  France/USA

Cel mai bun scenariu – Motion Picture

Emerald Fennell – „Promising Young Woman”
Jack Fincher – „Mank”
Aaron Sorkin – „The Trial of the Chicago 7”
Florian Zeller, Christopher Hampton – „The Father”
Chloe Zhao – „Nomadland”

Cea mai bună imagine în mișcare – dramă

“Fight for You” – “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” – “The Trial of the Chicago 7”
“IO SI (Seen)” – “The Life Ahead”
“Speak Now” – “One Night in Miami”
“Tigers & Tweed” – “The United States vs. Billie Holiday”

Cel mai bun actor cu rol de susținere în orice film

Sacha Baron Cohen – „The Trial of the Chicago 7”
Daniel Kaluuya – „Judas and the Black Messiah”
Jared Leto – „The Little Things”
Bill Murray – „On the Rocks”
Leslie Odom, Jr. – „One Night in Miami”

Cea mai bună actriță cu rol de susținere în orice film

Glenn Close – „Hillbilly Elegy”
Olivia Colman – „The Father”
Jodie Foster – „The Mauritanian”
Amanda Seyfried – „Mank”
Helena Zengel – „News of the World”

Cel mai bun actor în mișcare – muzicală sau comedie

Sacha Baron Cohen – „Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – „The Prom”
Lin-Manuel Miranda – „Hamilton”
Dev Patel – „The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – „Palm Springs”

Cea mai bună imagine în mișcare – animată

„The Croods: A New Age”
„Onward”
„Over the Moon”
„Soul”
„Wolfwalkers”

 

Cel mai bun actor în mișcare – dramă

Chadwick Boseman, – „Ma Rainey’s Black Bottom”
Riz Ahmed – „The Sound of Metal”
Anthony Hopkins – „The Father”
Gary Oldman – „Mank”
Tahar Rahim – „The Mauritanian”

 

Cea mai bună actriță în mișcare – dramă

Viola Davis – „Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day – „The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby – „Pieces of a Woman”
Frances McDormand – „Nomadland”
Carey Mulligan – „Promising Young Woman”

Best Actress in a Motion Picture — Musical or Comedy

Cel mai bun actor în mișcare – comedie sau muzicală

Maria Bakalova – „Borat Subsequent Moviefilm”
Kate Hudson – „Music”
Michelle Pfeiffer – „French Exit”
Rosamund Pike – „I Care A Lot”
Anya Taylor-Joy – „Emma”

Cel mai bun actor în mișcare – comedie sau muzicală

Sacha Baron Cohen – „Borat Subsequent Moviefilm”
James Corden – „The Prom”
Lin-Manuel Miranda – „Hamilton”
Dev Patel – „The Personal History of David Copperfield”
Andy Samberg – „Palm Springs”

Best Director — Motion Picture

Cel mai bun regizor – Motion Picture

David Fincher – „Mank”
Regina King – „One Night in Miami”
Aaron Sorkin – „The Trial of the Chicago 7”
Chloe Zhao – „Nomadland”
Emerald Fennell – „Promising Young Woman”

Cel mai bun scor original

„The Midnight Sky”
„Tenet”
„News of the World”
„Mank”

Preluat de la: diez.md